Jak aplikować masło do włosów?

Masło do włosów to obok olejków jeden z najbardziej popularnych kosmetyków pielęgnacyjnych. Pozyskiwane jest w tradycyjny sposób poprzez rozgniatanie, prażenie lub gotowanie nasion i owoców drzew rosnących na ekologicznych plantacjach. Zazwyczaj masło do włosów ma stałą postać, ale po podgrzaniu do temperatury wyższej niż 25°C staje się płynnym olejem. Kolor i zapach tych produktów uzależnione są od zawartości składników, metody wytwarzania i oczywiście rośliny, z której zostało wyprodukowane. Masło do włosów zawiera wiele składników odżywczych, wśród których są witaminy, kwasy tłuszczowe i antyoksydanty.

masło-do-włosów.jpgDo najpopularniejszych maseł do włosów zalicza się między innymi: Shea, kokosowe, kakaowe, kombo, awokado, makadamia, mango, palmowe, waniliowe, cupuacu i babassu. Wszystkie nadają się do pielęgnacji skóry ciała – posiadają bowiem właściwości natłuszczające, uelastyczniające, neutralizujące wolne rodniki i regenerujące. Jednak równie często wykorzystywane są podczas zabiegów odżywczych i nawilżających włosy i skórę głowy. Można je wykorzystać jako dodatek do kosmetyków lub jako samodzielny produkt pielęgnacyjny. Aby masło do włosów na dłużej zachowało swoje właściwości, należy przechowywać je w odpowiedni sposób. Dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie je z daleka od źródeł światła, wilgoci, skrajnych temperatur. Najlepiej przechowywać je w lodówce, w szczelnie zamkniętym opakowaniu.

Masło do włosów można wykorzystać na dwa sposoby: jako maseczka i odżywka. W takiej formie polecane jest szczególnie do włosów suchych i łamliwych, zniszczonych farbowaniem, ondulacją lub rozjaśnianiem. Przed każdą aplikacją masło do włosów należy ogrzać w dłoniach lub podgrzać w kąpieli wodnej. Następnie na wilgotne pasemka nakłada się jedną łyżeczkę masła (wielkość ta będzie się zmieniała w zależności od długości lub gęstości włosów). Aby produkt nie pobrudził ubrania, włosy można związać w kok lub ciasny warkocz. Maseczkę spłukuje się po 30 minutach; dla włosów bardzo zniszczonych poleca się pozostawić produkt na całą noc. Ponieważ kosmetyk jest dość tłusty, do umycia głowy należy zużyć dużą ilość szamponu. Masło do włosów sprawdzi się także w formie odżywki. Wystarczy, że kilkanaście minut przed myciem, zaaplikujemy produkt od połowy długości pasemek. Taka metoda pielęgnacji polecana jest do wszystkich typów włosów.

Jakie efekty daje pielęgnacja włosów za pomocą maseł kosmetycznych? Skóra głowy jest ukojona i zregenerowana, cebulki włosowe wzmocnione i odżywione, a po łupieżu prawie w ogóle nie ma śladu. Włosy natomiast są sprężyste, nawilżone i wygładzone. Ich kondycja poprawia się już po kilku pierwszych aplikacjach. Pasemka odzyskują naturalny blask. Skóra głowy i włosy zabezpieczone są przed promieniowaniem słonecznym, zanieczyszczeniami pochodzącymi ze środowiska zewnętrznego i uszkodzeniami mechanicznymi lub chemicznymi. Szczotkowanie i modelowanie włosów stają się łatwiejsze i przyjemniejsze.